Dobry fotograf – jak wybrać?

Kiedy przychodzi ten moment, że zaczynacie planować ślub i wesele, pierwszą rzeczą na liście „to do” jest wybór i rezerwacja miejsca na przyjęcie weselne. Robi się to z dużym wyprzedzeniem,  bo wiadomo, że terminy są dość oblegane, zwłaszcza jeżeli chodzi o soboty i modniejsze lokale. Dlatego tą pierwszą myślą jest sala, po prostu żeby była… a potem do tego terminu próbujecie dopasować innych wykonawców, a Ci najlepsi nie zawsze są już dostępni.  Dobra ekipa podwykonawców to klucz do udanego wesela, więc może warto wszystko zacząć właśnie od nich, aby skompletować świetną ekipę i do niej dostosować całą resztę?

Może zaczynając od fotografa.

To jego piękne kadry będą Waszą największą i najcenniejszą pamiątką z tego dnia, więc lepiej nie ryzykować. To absolutnie nie powinna być przypadkowa decyzja. Koniecznie trzeba znaleźć czas, aby trochę samemu poszperać i zgłębić temat reportaży ślubnych.

A  jak szukać i wybrać tego jedynego właściwego, który obrazami opowie o jednym z najważniejszych dni w Waszym życiu.  Jaki jest klucz?  

Przejrzenie portfolio fotografa, to dopiero punkt wyjścia.  Wiadomo, że jest to wizytówka fotografa, która zawiera  wyselekcjonowane „perełki”, najczęściej różnych par, więc gdy zachwyci Was portfolio pod kątem stylu, kolorów i obróbki zdjęć, koniecznie prześledźcie pełne reportaże jednej, a najlepiej kilku par jego dorobku. To dopiero pozwoli ocenić, czy estetyka fotografa, jego sztuka widzenia Wam odpowiada. Zobaczcie, czy potrafi pisać obrazami historię tak, że czujecie, jakbyście sami uczestniczyli w tym wydarzeniu. Jak jego zdjęcia przekazują emocje i gesty. Czy potrafi “wyłapywać” momenty. Czy reportaż posiada kompozycję – pewną narrację, swój początek, środek i koniec. I przede wszystkim czy chcielibyście być na takich zdjęciach lub mieć takie zdjęcia, które oglądacie. Zwróćcie uwagę także na to, czy fotograf ma oko do pięknych szczegółów, które może nie są najważniejsze, ale dodają całości wyjątkowego charakteru.  

Gdy już zakochacie się w tym jedynym (czego Wam życzymy) lub wybierzecie dwóch, może trzech faworytów, zapytajcie o dostępność terminu  i poproście o ofertę, która zazwyczaj zawiera wszystkie interesujące Was szczegóły, czyli pakiety, ich ceny, ilość i formę otrzymanych zdjęć, terminy oddania materiałów, itp.

Ciągle też powtarzamy, że sesja narzeczeńska jest potrzebna, a wiecie dlaczego? Pomijając fakt, że fotograf utrwali w pięknych ujęciach przedślubny etap Waszej miłości, jest to również wspaniała okazja, aby poznać fotografa, metody jego pracy, sprawdzić, czy między Wami zaiskrzy, i oswoić się z obiektywem, gdyż przyznacie, że nie każdy czuje się w tej sytuacji jak ryba w wodzie.

Z obserwacji wiemy, że doświadczeni fotografowie wiedzą, jak sprawić, abyście poczuli się komfortowo i swobodnie, nie odczuwając obecności obiektywu. Fotograf stara się być wszędzie blisko, jednocześnie będąc niewidocznym, w niektórych momentach delikatnie podpowiada i sugeruje pewne rozwiązania, ale nie ingeruje w bieg wydarzeń, bo nie jest to istotą reportażu. W reportażu chodzi o utrwalenie prawdziwych i naturalnych chwil, ich przebiegu, tego co najważniejsze i najciekawsze, tak aby zdjęcia pokazywały to, czego bez fotografa nikt by nie zauważył.

  Mówi się, że “dobry pilot na drzwiach stodoły poleci”, ale często fotografowie mają w umowach specjalny zapis na wypadek trudnych warunków oświetleniowych, w którym zastrzegają sobie, że zdjęcia mogą różnić się od tych w portfolio. I bynajmniej nie jest to wymysł. Wiadomo, że fotograf w umiejętny sposób musi jak najlepiej wykorzystać światło zastane i wspomóc się dodatkowym oświetleniem, ale pamiętajmy, chwile są bardzo ulotne, wszystko dzieje się szybko, nie ma czasu na powtórki, więc im korzystniejsze warunki, tym więcej pięknych ujęć i Wy w tym też możecie pomóc, na przykład wybierając jasne i przestronne miejsce, w którym będziecie się przygotowywać czy też zwracając uwagę jak oświetlona jest sala, w której chcecie zorganizować przyjęcie, bo stamtąd będzie najwięcej zdjęć. Gdy wybierzecie fotografa, warto skonsultować z nim swoje preferencje, obejrzeć zdjęcia z wesela w konkretnej sali innych fotografów, a w razie potrzeby zastanowić się nad dodatkową profesjonalną (!) dekoracją światłem. Nawet światło, jakim dysponuje zespół lub DJ mają ogromne znaczenie. Dlatego tak ważne jest, aby na etapie przygotowań zadbać i skoordynować wszystkie zależne, które potem wpłyną na efekt całości.

Między innymi te kwestie bierzemy pod uwagę, gdy naszym klientom przedstawiamy propozycje fotografów. Może jest nam trochę łatwiej, gdyż na co dzień oglądamy mnóstwo reportaży, widzimy ich pracę z bliska i mamy porównanie. Wybór jest ogromny, ale mamy nadzieję, że przynajmniej trochę ułatwimy Wam to zadanie. Bardzo przyjemne zresztą 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *